2007. október 31., szerda

Éjfél Kapitány és a LEGO


Sose gondoltam volna, hogy létezhet játék, ami a legkisebbektől kezdve egészen a legnagyobbakig szórakoztatni tud. Igazból azt hittem, magam sem akarok már építeni, mert a kisház, kisautó, űrbázis témakörből talán már kinőttem. Később kapcsoltam csak, hogy a LEGO építmények nem korlátozódnak ezekre a klasszikusokra. Elsőként akkor vágott belém ez a felismerés, amikor a lengyel Zbigniev Libera koncentrációs tábort épített a kockákból. Azonnal megvilágosodtam, hogy érdemes kicsit elereszteni a fantáziánkat, mert semmi és senki nem áll az útjába, hogy felnőttként azt építsünk, amit csak szeretnénk. 

Igazából persze már gyerekként sem ragadtam le a kliséknél, amint bejött a csillagok háborúja a moziba, azonnal milleneum falcont, gárdistákat és efféléket kezdtem építeni, ami az akkori egyszerű kockákból messze nem sikerült valami élethűre. Talán ha nem véletlen, hogy a LEGO marketingesei is erre jutottak, és idővel megkezdték a téma LEGO-k árusítását, amik kezdetben csak a LEGO várost, az űrbázist és effajta semleges világokat ábrázoltak, majd megjelentek a kultuszfilmek LEGO adaptációi is, amik közül - micsoda véletlen :) - éppen a Star Wars univerzum a legnépszerűbb. A változás jól érzékelhető a jobboldali képen. A kockás alak az anno magam építette birodalmi rohamosztagos, míg mellette a ma készen kapható stormtrooper minifig. Sokan - köztük magam is - nem lelkesedtünk felhőtlenül, hogy a régi sima kockákból álló alapkészleteket kiszorítják a speciális elemekből álló új dobozok, amelyekből szinte csak azt lehet megépíteni, mint amit gyárilag kitaláltak.

Ezen a ponton ért a következő meglepetés. A AFOL felnőtt rajongók (AFOL: Adult Fans of Lego) megtalálták a szépséget az új, speciális elemekben is. Az "építsünk bazi nagyot" kezdeti jelszava mellett felbukkant az építsünk valami aprót de csodálatosat. Az ún. vignette kategória lényege, hogy egy picike, mindössze 8x8 alapon építsünk valami szépet és ötleteset. A mellékelt sushi vignette magáért beszél. Az ici-pici kompozíció először is nagyon szép, másodszor pedig hihetetlen ügyesen stilizált. A látvány nagyon hasonlatos a valósághoz, és nem üvölt róla, hogy LEGO-ból készült. Ez utóbbi oka, hogy az aktuális divat szerint a LEGO elemek illesztő pöttyeit (stud) igyekszik mindenki elrejteni. A sushi tálon is csak a zöldség alatt látni őket, sehol máshol. A kis méretből gyakorlatilag automatikusan következik, hogy klasszikus LEGO kocka egyetlen egy sincs a műben.

A vignette tipikusan pillanatfelvétel-szerűen ábrázol egy jelenetet. A pillanat dinamikája, és a jelenet ötletessége, humora gyakran többet nyom a latban, mint az alkalmazott építési technika. Más esetben a hangsúly kifejezetten az építési technikán van, tipikusan azon, hogyan lehet kreatívan, az eredetileg egészen másra készült alkatrészeket alternatív módon felhasználni (a technológiai határok feszegetése mindig is népszerű volt a férfiak körében). Az előző sushi kreáción a hűtőrácsnak, lámpának, és parabolaantennának tervezett alkatrészek fa alátétként, tányérként és sushiként kelnek új életre. A jobboldali telekinézis jelenet JukeboxJaw abilities (képességek) című sorozatából szép példa az ötletességre, elsősorban a választott téma, de ugyanúgy a letisztult építési technika miatt is. Az elkészült alkotásokat a büszke szerzők az interneten teszik közzé, erre szakosodott például a http://www.brickshelf.com/ és a http://www.mocpages.com de a http://www.flickr.com/search/?q=lego is tele van moc galériákkal. Jómagam erre szakosodott blogokat nézek csak, akik rendszeresen szemlézik a legjobb felbukkant alkotásokat, nekem a http://www.brothers-brick.com/ a kedvencem.

A vignetták nagyobb léptékű verziója a dioráma, amik általában ugyanúgy minifig léptékűek, mint kistestvéreik, csak nagyobb alapterületűek. Itt már mód van épületeket, tájat, többszereplős jeleneteket is készíteni. A diorámák már nem csak egy-egy poénra épülnek, inkább festményszerűek, témájuk is egy-egy csendélet, vagy ismert jelenet. A férfiak körében jellemzőek a csatajelenetek, míg a lányok inkább tájképekkel brillíroznak. Tipikusak a sikerfilmek, könyvek, szerepjátékok, filmsorozatok és alternatív világok által ihletett kreációk. A diorámák szerencsések abból a szempontból, hogy tág teret adnak a tervezésnek, még sincsen borzalmas anyagigényük. (Ok, persze, tegye fel a kezét, akinek van ennyi szürke kőszikla eleme és ennyi fa-virág alkatrésze, de a tétel nagyjából akkor is igaz...)

Az egyes szubkultúrák is megjelennek az építő közösségekben, ezek közül is talán a legnagyobb elismerésnek az apocalego örvend. A barna-szürke post-apokaliptikus, és az steampunk kreációk egyszerűen csodaszépek, és a romos, mechanikus tereptárgyak megépítése kiváló lehetőség az építő technikai tudásának megcsillogtatására. Ebben persze van egy jó adag elitizmus is, mert a legjobb apocalego mocokban az egzotikus színek és elemek dominálnak, amelyeket jóval nehezebb beszerezni, mint amilyenek mondjuk egy zöld mezőn álló sárga házikóhoz kellenek, szóval középhaladó szint alatt nem jellemzőek ez a téma. A profik viszont okkal imádják.

Az effajta profi kreációknak (MOC: My Own Creation) akkora divatja lett, hogy a cég a legjobbak munkáiból már jelentetett meg hivatalos dobozt, a LEGO Factory program részeként. Nagy kedvencem az idehaza is kapható Market Street, ami tökéletesen reprezentálja a modern és divatos építési technikákat, stílust és színvilágot. Biztosra veszem, hogy a vezető rajongók bevonása az üzletbe, és ilyen alternatív dobozok nagyszámú kiadása lesz a jövő...

Idehaza 2007 októberben sikerült először a MALUG (Magyar Lego Users Group) aktivistáinak egy csodaszép kiállítást csinálniuk a Sugárban. Ilyenkor muszáj nagyobb méretekben gondolkodni mint a vignette vagy a dioráma, és a fiúk-lányok össze is dobtak egy hatalmas city terepasztalt, ami egészében is impozáns volt, de részleteiben is telis-tele volt szép, ötletes, és vicces megoldásokkal. A terepasztalon szépen elfértek egymás mellett a gyári dobozok épületei, járművei, és a mieink sajátjai.

Pazar volt, még sok ilyet kérünk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése